نحوه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی

در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی صحبت کنیم تا راهنمای کاملی را در اختیار کاربرانی که به دنبال خرید کولر گازی جدید هستند قرار دهیم؛ گردآوری اطلاعات قبل از خرید باعث جلوگیری از هدر رفتن وقت، پول و انرژی می شود و در نهایت به خریدی مطمئن و آگاهانه می انجامد. اما مهم ترین سوالاتی که در این مقاله به پاسخ آن ها می پردازیم: کولر گازی تقلبی چیست؟ چرا ساخته می شوند؟ و چرا نباید برای خرید کولر گازی تقلبی اقدام کنیم؟

کولر گازی تقلبی / جعلی / فیک / غیر اصل

به طور کلی واژه تقلبی یا فیک به معنای تقلید از چیزی معتبر و با هدف سرقت؛ سوء استفاده یا جایگزین شدن با برند اصلی است. افرادی که به تولید کولرگازی های تقلبی می پردازند می خواهند این تفکر را در خریداران ایجاد کنند که کولر گازی فیک ارزشی معادل و یا بیشتر از کولر گازی اصل یا اورجینال دارند. کولر گازی تقلبی یک کپی غیر مجاز از کولر گازی واقعی است. این محصولات فیک با هدف سوء استفاده از برند اصلی و به منظور کسب سود بیشتر تولید می شوند. محصولات تقلبی تنها به کولر گازی ختم نمی شوند و شما می توانید حتی لباس؛ کیف دستی، کفش، دارو، قطعات خودرو تقلبی و غیره را هم به اشتباه خریداری کنید.

کولر گازی اجنرال تقلبی و جنرال مکس اصلی

در محصولات تقلبی معمولا از آرم و مارک های تقلبی برند اصلی استفاده می شود که منجر به نقض کپی رایت می شود، این دست از محصولات از کیفیت پایین تری برخوردار هستند، گاهی اوقات اصلا کار نمی کنند و یا بعد از مدت کوتاهی از کار می افتند و حتی ممکن است حاوی مواد سمی مانند سرب باشند. همین امر منجر به مرگ صدها هزار نفر می شود. از طرفی دیگر شاید کیفیت ساخت دستگاه بد نباشد، اما با استفاده از برچسب یک برند معروف پول بیشتری از بابت همان برند ارزان قیمت از شما می گیرند.

تشخیص کولر گازی اینورتر تقلبی

همانطور که مستحضر هستید کولرهای گازی اینورتر دار مزایای مختلفی از جمله کاهش مصرف انرژی و کاهش استهلاک موتور به دنبال دارد. بنابراین کولرگازی های دارای برد اینورتر قیمت بیشتری نسبت به کولرگازی های معمولی دارند. به همین خاطر است که افراد سودجو برای کسب درآمد بیشتر کولرگازی های معمولی را به جای کولر گازی اینورتر دار به مشتری قالب می کنند.

برای تشخیص کولر گازی اصل از بدل اینورتر علاوه بر اینکه باید از یک فروشگاه معتبر خرید کنید؛ بررسی نحوه بسته بندی و برچسب فنی کولر گازی نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در ادامه در این رابطه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کولر گازی ال جی دوال اینورتر اصلی و تقلبی

پلاک کولر گازی که برچسب فنی هم نامیده می شود؛ اطلاعاتی در مورد محصولی که قصد خرید آن را دارید در اختیار شما قرار می دهد و به همین خاطر با بررسی آن می توانید مطمئن شوید که یک کولر گازی اینورتر دار را خریداری می کنید یا خیر. کولرگازی های اینورتر همانطور که گفته شد کم مصرف هستند و اکثر آنها (95 درصد) از گاز مبرد R410a استفاده می کنند این در حالی است که کولرگازی های معمولی دارای مبرد R22 هستند. مورد بعدی حائز اهمیت توجه به آمپر می باشد؛ کولرگازی های اینورتر از آمپر کمتری استفاده می کنند.

گاز R22 با تخریب لایه اوزون از خط تولید حذف شد.

گاز R410 به دلیل عملکرد سرمایشی بهتر و زیست دوست بودن به صورت عمده در کولر گازی های اورجینال و با کیفیت استفاده می شود.

 به طور مثال کولرگازی های اینورتر دارای مصرف 3.2 آمپری هستند در حالی که کولر گازی های معمولی 12 آمپری هستند. یکی از روش هایی که می توانید برای تشخیص مقدار آمپر واقعی کولر گازی استفاده کنید استفاده از دستگاه آمپر متر است. در کولرگاری های معمولی هنگامی که این دستگاه را به آن وصل می کنید یک عدد ثابت با تغییرات بسیار جزئی را مشاهده می کنید در حالی که در کولرگازی های اینورتر این تغییرات زیاد است و عدد نشان داده شده مدام پایین و بالا می کند. اگر دستگاه آمپرمتر را در اختیار ندارید می توانید برد کندانسور را بررسی کنید. کولرگازی های اینورتر در داخل واحد خارجی که دارد از یک برد نسبتا بزرگ استفاده می کنند که وظیفه کنترل فرمان های کمپرسور را به عهده دارد. در کولرگازی های معمولی یا این برد کلا وجود ندارد یا برد بسیار کوچکتر می باشد.

استفاده از گاز R22 به جای R410a

گازهای مبرد R22 به دلیل تاثیرات زیست محیطی که داشتند از سال 2015 دیگر تولید نمی شوند. به همین دلیل کولرگازی های جدید از گاز مبرد R410a که جدیدتر است استفاده می کنند چون خطری برای لایه اوزون ندارند، قایل اعتمادتر و کارآمدتر هستند.

گاز R410 یا R22 در کولر گازی تقلبی و اصلی+

کولرگازی هایی که از گاز مبرد R410a استفاده می کنند باد خنک تری را ایجاد می کنند و می توانند در دماهای بالا کار کنند. گاز مبرد R410a دارای نقطه جوش -51.4 درجه است و در حالی که گازهای مبرد R22 دارای نقطه جوش -40.8 درجه می باشد. R410a دارای تراکم بالاتری می باشد و کیفیت سرمایشی بهتری را ارائه می دهد و به همین خاطر دارای قیمت بالاتری هستند. به همین خاطر کلاهبرداران گاز مبرد R410a را با R22 تعویض می کنند تا به سود بیشتری دست پیدا کنند.

لازم است توجه داشته باشید که کپسول های گاز مبرد کولر گازی R22 دارای رنگ سبز و وزن 1 تا 25 کیلوگرم هستند که معمولا از کپسول های 13.6 کیلوگرمی استفاده می شود. این در حالی است که R410a دارای کپسول صورتی رنگ بوده و از 900 کیلوگرم تا 25 کیلوگرم وزن دارند اما معمولا وزن 11.6 کیلوگرم استفاده می شود.

این در حالی است که کولرگازی پرتابل از 500 تا 700 گرم گاز استفاده می کنند. نکته دیگری هم که باید توجه داشته باشید این است که تمام کولرگازی های اسپیلت اینورتر دار با گاز مبرد R410a کار می کنند. این در حالی است که کولرهای گازی پیستونی با مبرد R22 و کولرهای گازی روتاری از هر دو نوع R22 و R410a استفاده می کنند. درک این موارد به شما کمک می کند تا کولرهای گازی تقلبی را بهتر بشناسید.

کولر گازی های تقلبی سرمایشی گرمایشی

کولرهای گازی سرمایشی گرمایشی یکی از دستگاه های مورد علاقه کاربرانی است که نمی خواهند با تغییر فصول سال دستگاه خود را به انباری انتقال دهند و از گرما و سرمای ایجاد شده در فصول و گرم سال بهره می برند. معمولا این دستگاه ها نسبت به کولرهای گازی که تنها عملکرد سرمایشی را ارائه می دهند گران تر هستند به همین خاطر کلاهبرداران کولرهای گازی سرمایشی را به جای دستگاه های سرمایسی گرمایشی به مشتریان قالب می کنند. یکی از مواردی که برای مقابله با سوء استفاده قرار گرفتن می توانید انجام دهید این است که کولر گازی را نصب کنید و عملکرد سرمایشی و گرمایشی را تست کنید. در صورت دریافت یک کولر گازی تقلبی می توانید سریعا اقدامات لازم را انجام دهید.

کولر گازی جنرال مکس اصلی و ال جی تقلبی

تعویض موتور در کولرگازی های تقلبی

یکی دیگر از مواردی که کلاهبرداران در هنگام ساخت کولرهای گازی تقلبی انجام می دهند تعویض قطعات آن می باشد. یکی از این قطعات موتور کولر گازی می باشد. به طور کلی به دلیل ارزان بودن موتورهای روتاری؛ آنها به جای موتورهای پیستونی که از قدرت و عملکرد قوی تری بهره می برند، از موتورهای روتاری استفاده می کنند. اگر کلاهبرداران حدس بزنند که شما در یک منطقه گرم و خشک زندگی می کنید سعی می کنند موتورهای روتاری را به جای پیستونی به شما قالب کنند. برای تشخیص کولر گازی تقلبی شما باید اطلاعاتی در موتور کولر گازی دریافت کنید.

موتور روتاری و کمپروسوری در کولر گازی اصلی و تقلبی

تغییر ظرفیت در کولرگازی های تقلبی

مورد دیگری که ممکن است در کولرگازی های تقلبی با آن مواجه شوید ظرفیت های کاذب می باشد. معمولا کولرگازی هایی که دارای ظرفیت بالایی هستند از قیمت بیشتری برخوردار هستند و این یک نقطه جذاب برای کلاهبردان می باشد. خیلی ساده ظرفیت کولرگازی تقلبی را بسیار بالاتر از آنچه که واقعا هست معرفی می کنند و شما به جای خرید کولر گازی 24000 هزار با یک کولرگازی تقلبی 18000 مواجه خواهید شد که هزینه بالایی را هم برای آن پرداخت کرده اید.

چگونه کولرهای گازی تقلبی را تشخیص دهیم؟

علائمی که در ادامه آورده شده است می توانند به شما کمک کنند تا یک کولر گازی تقلبی را از اصل تشخیص دهید. این علائم را مرور کنید و مطمئن شوید که دستگاهی که خریداری کنید از این شرایط برخوردار نیست.

تخفیف های غیر واقعی

اگر با تخفیف های غیر واقعی و با کسری از قیمت کولرگازی (به خصوص به صورت آنلاین) مواجه هستید این می تواند یک نشانه برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی باشد. باید بدانید که معمولا چه مقدار تخفیف برای کولرگازی های مارک دار یا لوکس در دسترس می باشد و اگر پیشنهاد غیر واقعی دریافت می کنید قطعا در حال خرید یک کولر گازی فیک هستید.

بسته بندی های متفاوت

برندهای خوب و معتبر ملاحظات زیادی را در نظر می گیرند و هزینه های زیادی هم برای بسته بندی کولر گازی خود پرداخت می کنند. اگر کولر گازی به درستی در داخل بسته قرار نمی گیرد و از مواد نامرغوب مانند پلاستیک های ارزان یا مقواهای بی کیفیت استفاده شده است این می تواند نشان دهنده کولر گازی تقلبی باشد. به همین، اگر محصولی بدون هیچگونه بسته بندی دریافت می کنید آن را تقلبی بدانید.

اشتباهات نگارشی و هجایی

کولرگازی های تقلبی را می توان به راحتی از طریق اشتباهات نگارشی (یک حرف اضافی یا کاراکتر از جا افتاده) یا خطاهای دستوری تشخیص داد. مشتریان بی دقت به راحتی می توانند این مورد را نادیده بگیرند و در نهایت در دام خرید کولرهای گازی تقلبی بیافتند.

وب سایت های جعلی

اگر در حال خرید کولر گازی به صورت آنلاین هستید؛ یک روش ساده برای مقابله با خرید کولر گازی تقلبی بررسی اصالت وب سایت است. اگر سایت جعلی است محصولات آن هم جعلی خواهند بود. در قسمت نوار آدرس به دنبال https به جای http باشید، علامت قفل و URL را تایید کرده و از ایمن بودن سایت اطمینان حاصل کنید. همچنین می توانید با کپی پیست کردن آدرس سایت در www.scamadviser.com و http://whois. domaintools.com صحت سایت را تایید کنید. این سایت ها به شما اطلاع می دهند که سایت معتبر است یا خیر.

⚡⚠️⚡

پیج های اینستاگرامی، سایت هایی مانند دیوار و شیپور، کانال های تلگرام و وبسایت های نامعتبر جای مناسبی برای اعتماد کردن نیستند.

کیفیت پایین محصولات

کیفیت کولرگازی های تقلبی معمولا مشکوک است و معمولا از قطعات ارزان قیمت به جای قطعات با کیفیت و اصلی استفاده می شود. این مواد می توانند پلاستیک های چسپناک، شیشه های ارزان، قطعات قدیمی یا دست دوم و غیره باشند. حتی شکل کولر گازی می تواند کمی متفاوت باشد.

عدم تطابق شماره سریال و مدل

هر شرکت تولید کننده کولر گازی اطلاعاتی مانند کدها، شماره سریال یا مدل، لوگو، اطلاعات ثبت اختراع را روی بسته یا محصول چاپ می کنند. به طور معمول کولرهای گازی تقلبی هنگام کپی کردن اطلاعات جزئیات زیادی را از می دهند. همچنین می توانید شماره سریال کولر گازی اصلی را به صورت آنلاین بررسی کنید.

بررسی شماره سریال و مدل کولر گازی اصلی و تقلبی

استفاده از لوگو و فونت های نامناسب

اگر توجه کنید؛ دقیقا مانند مشکلات هیجایی؛ تشخیص لوگوهای جعلی می تواند شما را از خرید کولرگازی تقلبی نجات دهد. اگر مراقب باشید و لوگوهای اصلی را به خوبی بشناسید می توانید کوچکترین تغییرات را متوجه شوید. اگر این کار برای شما سخت است؛ از محصولی که فکر می کنید تقلبی است عکس بگیرید و آن را با نسخه اصلی مقایسه کنید. فونت می تواند کمی متفاوت باشد یا اندازه نامناسبی داشته باشد. حتی از نظر رنگ هم می تواند متفاوت باشد.

عدم وجود اطلاعات تماس

اگر آدرس فیزیکی؛ پست الکترونیکی؛ شماره تلفن یا اطلاعات تماس سازنده روی بسته بندی کولر گازی وجود نداشته باشد باید نگران شوید؛ این بدان معناست که شما هیچ راه تماسی برای رسیدگی ندارید. بهتر است از خرید چنین محصولاتی خودداری کنید. اگر اطلاعات تماس ذکر شده است، سعی کنید قبل از خرید این موارد را در وب سایت تایید کنید یا حتی در صورت امکان با این شماره ها تماس بگیرید.

عدم وجود لوازم جانبی

اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات و لوازم جانبی اضافی که در بسته ذکر شده است در جعبه وجود دارد. اگر دفترچه راهنما، کارت گارانتی؛ کابل و یا سایر موارد در جعبه قرار داده نشده است بلافاصله آن را به فروشگاهی که از آن خرید کرده اید برگردانید. در صورت خرید آنلاین؛ هنگام تحویل از باز کردن جعبه فیلم بگیرید.

مراکز غیر مجاز

بهتر است کولر گازی و سایر لوازم خانگی خود را از فروشگاهای مجاز خریداری کنید. اگر در فروشگاهی هستید که تخفیف خوبی به شما می دهد به صورت آنلاین آدرس فروشگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که اطلاعات تماس درستی را دریافت می کنید.

تشخیص کولر گازی تقلبی ال جی

برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ال جی باید بدانید که در بازار ایران کولرگازی عادی و اینورتر دار ال جی با ظرفیت 30000 بی تی یو وجود ندارد.

برند18000 عادی24000 عادی30000 عادی18000 اینورتر24000 اینورتر30000 اینورتر
ال جیداردداردنداردداردداردندارد

مورد بعدی حک برند شرکت اصلی به صورت پیشرفته می باشد که نمونه آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

جک برند روی کولر گازی ال جی

اما به طور کلی برای جلوگیری از خرید کولر گازی تقلبی ال جی شما می توانید شماره سریال و مدل را از روی دستگاه خود پیدا کنید. همانطور که در تصویر نشان داده شده است مدل و شماره سریال در واحد خارجی در بالا و سمت راست پنل واقع شده است.

شماره سریال و مدل در واحد داخلی در بالا و سمت راست پنل واقع شده است.

بعد از پیدا کردن شماره سریال و مدل به سایت ال جی مراجعه کنید و اطلاعات فرم را پر کنید و از نتیجه نشان داده به شما متوجه شوید که کولرگازی شما اصل است یا تقلبی.

تشخیص کولر گازی تقلبی جنرال

مانند ال جی، کولر گازی جنرال در بازار ایران کولرهای گازی با ظرفیت 18000 اینورتر، 24000 اینورتر و 30000 اینورتر را ندارد.

برند18000 عادی24000 عادی30000 عادی18000 اینورتر24000 اینورتر30000 اینورتر
جنرالداردداردداردنداردنداردندارد

علاوه بر این می توان با توجه به لوگوها و آرم ها متوجه تقلبی بودن کولرهای گازی جنرال شد. نمونه هایی را در ادامه مشاهده می کنید.

تشخیص کولر گازی تقلبی اجنرال

در بازار ایران کولر گازی اینورتر دار اجنرال وجود ندارد و شما می توانید از این نکته برای تشخیص کولرگازی های تقلبی اجنرال استفاده کنید. توجه داشته باشید که اجنرال تنها در صورت سفارش منحصر به فرد کولر گازی اینورتر دار تولید می کند و اگر فروشنده ای در هنگام معرفی به شما می گوید که کولر گازی اجنرال اینورتر دار است باید متوجه تقلبی بودن آن شوید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم کولر گازی های تقلبی داری بسته بندی های بی کیفیت هستند و احتمالا به دلیل حمل و نقل های نامناسبی که داشته اند شما خط و خش هایی را در بسته بندی آن مشاهده خواهید کرد.

حک برند روی کولر گازی ال جی

تشخیص کولر گازی تقلبی گری

کولرگازی گری از قطعات آمریکایی استفاده می کنند و توسط کشورهایی مانند چین، برزیل، پاکستان و ویتنام مونتاژ می شوند. شما می توانید انواع کولرگازی های اینورتر دار و بدون اینورتر را در ظرفیت های متنوع خریداری کنید. یکی از مواردی که باید بدان توجه داشته باشید این است که گری لوگوی خود را در قسمت مرکزی واحد خارجی درج می کند ( به غیر از کولرهای گازی S4matic و سری نئو 36000).

توجه داشته باشید که کلاهبرداران با توجه به اینکه مشتری از این موضوع که قطعات آمریکایی در این دسته از محصولات استفاده می شود سعی در دستکاری برچسب های فنی کولر دارند و برچسب Made in USA را روی آن می زنند این در حالی است که کولرگازی های گری موجود در بازار ایران مونتاژ چین هستند و برچسب Made in China را دارند.

تشخیص کولر گازی تقلبی سامسونگ

کولر گازی سامسونگ هم مانند هر محصول دیگری در معرض کپی شدن قرار دارند. برای تشخیص تقلبی بودن کولر گازی سامسونگ کافیست که شماره سریال و مدل را در زیر واحد داخلی پیدا کنید.

و آن را از طریق این صفحه از سایت سامسونگ چک کنید و از اصل بودن یا تقلبی بودن کولر گازی سامسونگ خود را مطمئن شوید.

شماره سریال کولر گازی سامسونگ

سخن آخر

امیدواریم با استفاده از اطلاعات بالا توانسته باشیم به شما کمک کنیم تا از خرید کولر گازی تقلبی جلوگیری کنید. همیشه انتخاب یک فروشگاه آنلاین یا آفلاین معتبر می تواند کار شما را راحت تر کند. علاوه بر موارد اشاره شده در بالا به مدت و شرکت گارانتی کننده توجه داشته باشید و اطلاعاتی در این باره بدست آورید؛ چون معمولا کولرگازی های تقلبی فاقد گارانتی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه